Jesteś tutaj: Strona główna / OCHRONA ŚRODOWISKA / Aktualności
Dotacja na zmianę systemu ogrzewania

4 Lipiec 2019

Na podstawie uchwały nr XIV/84/19 Rady Miejskiej Bogatyni z dnia 05 Czerwca 2019 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Bogatynia w ramach programu priorytetowego "Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego"- Edycja II  Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie zadania związanego z ograniczeniem niskiej emisji poprzez zmianę systemu ogrzewania.

Zbieram makulaturę - ratuję naturę

19 Czerwiec 2019

Wydział Ochrony Środowiska UMiG we współpracy z Gminnym Przedsiębiorstwem Oczyszczania zorganizował konkurs dla szkół i przedszkoli pn. "Zbieram makulaturę - ratuję naturę". Konkurs przeprowadzony był w placówkach oświatowych (szkoły, przedszkola) w czterech kategoriach: „Ekoprzedszkole” i „Ekoszkoła” oraz „Ekouczniowie” i „Ekoprzedszkolaki”.

Fenspiryd w lekach wycofywany z aptek

5 Czerwiec 2019

Szanowni Państwo,
decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dn. 11 lutego 2019 r. wstrzymane w obrocie zostały wszystkie preparaty zawierające w swoim składzie fenspiryd. Dodatkowo, 3 czerwca 2019 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyborów Medycznych i Preparatów Biobójczych cofnął pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd.

"Zbieram makulaturę ratuję naturę" - AKTUALIZACJA

28 Maj 2019

Gazety, kartony zbieramy i niezły ubaw przy tym mamy. Na dzień 24 maja zebrano ponad 9 ton makulatury.

Ogrody działkowe. Palenie śmieci jest karalne!

22 Maj 2019

W związku z ujawnianymi na terenie ogrodów działkowych, częstymi podpaleniami w kontenerach przeznaczonych do gromadzenia odpadów, przypominamy, że zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu albo grzywny!

Półmetek akcji „Zbieram makulaturę ratuję naturę”

20 Maj 2019

To już półmetek akcji pn. „Zbieram makulaturę ratuję naturę”, której organizatorem są Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni oraz Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Trwa zbiórka makulatury

14 Maj 2019

Akcja zbiórki makulatury pn. „ZBIERAM MAKULATURĘ - RATUJĘ NATURĘ” ruszyła z wielkim impetem. Mamy już pierwsze efekty.

"Zbieram makulaturę - ratuję naturę"

29 Kwiecień 2019

Wydział Ochrony Środowiska UMiG we współpracy z Gminnym Przedsiębiorstwem Oczyszczania organizuje konkurs dla szkół i przedszkoli pn. "Zbieram makulaturę - ratuję naturę". Do konkursu przystąpiło dziewięć placówek oświatowych z terenu miasta i gminy. Zbiórka odbędzie sie w dniach 1 maja - 1 czerwca. Organizator zachęca mieszkańców do wsparcia akcji.

ODPADY - przepisy i informacje praktyczne (przypomnienie)

20 Marzec 2019

Jak segregować śmieci zgodnie z obowiązującymi przepisami? Jak pozbyć się starych mebli czy lodówki? Kto odpowiada za utrzymanie czystości wokół wiat śmietnikowych? Co to jest PSZOK i jakie odpady przyjmuje? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w poniższym tekście.

Przegląd gminnego systemu kanalizacji deszczowej

20 Marzec 2019

Szanowni Państwo - Zarządcy Wspólnot Mieszkaniowych,
w związku z planowanym przeglądem gminnego systemu kanalizacji deszczowej na terenie miasta, w celu przygotowania zakresu prac polegających na czyszczeniu mechanicznym niedrożnych wpustów ściekowych, studni oraz kolektorów deszczowych w ciągach ulic, parkingów oraz chodników, przypominamy o obowiązku dokonania okresowego przeglądu stanu technicznego instalacji, wewnętrznych sieci i przyłączy kanalizacyjnych budynków będących w Państwa zarządzie.

Spotkanie informacyjne - 14 września

3 Wrzesień 2018

W dniu 14 września 2018 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się spotkanie z mieszkańcami gminy w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze", którego koordynatorem jest Departament Edukacji i komunikacji Ministerstwa Środowiska. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in. czym palić w domowych piecach, by nie szkodzić środowisku, a także w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu bądź na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Uchwała antysmogowa - zmiany w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

23 Sierpień 2018

Na terenie województwa dolnośląskiego zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (kotłów, pieców i kominków) w związku z przyjęciem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu 30 listopada 2017 r. uchwał w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Kominikat w sprawie cerkarii w jeziorze Berzdorfer See

5 Lipiec 2018

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgorzelcu publikuje na swojej stronie kominikat w sprawie cerkarii w jeziorze Berzdorfer See wydany przez Powiatowy Wydział Zdrowia w Görlitz.

Wspólny System Segregacji Odpadów

22 Czerwiec 2018

NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW
Od 1 stycznia 2018 roku Gmina wprowadza nowy system segregacji odpadów komunalnych, do którego zostaliśmy zobowiązani Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 poz. 19).

Nowy harmonogram odbioru odpadów na rok 2018

6 Czerwiec 2018

Poniżej przedstawiamy aktualny harmonogram odbioru odpadów na rok 2018 oraz przypominamy nowe zasady segregacji odpadów.

Odpady wielkogabarytowe - informacja

29 Styczeń 2018

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 29 grudnia 2016r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zmienia się lokalizacja ustawienia pojemników do segregacji odpadów komunalnych(gniazda). W związku z powyższym do czasu opracowania nowego systemu, nie będą odbierane odpady wielkogabarytowe.

Zmiana lokalizacji pojemników do segregacji odpadów komunalnych (dzwonów)

10 Styczeń 2018

W związku ze zmianą lokalizacji pojemników do segregacji odpadów komunalnych przedstawiamy wykaz nowych miejsc ich ustawienia.

Kto rozpoznaje psa na fotografii?

29 Listopad 2016

Szukamy właściciela psa. Czy ktoś z Państwa rozpoznaje pieska?

Spotkanie konsultacyjno-informacyjne

22 Listopad 2016

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia zaprasza serdecznie na spotkanie konsultacyjno-informacyjne, na którym zostaną omówione założenia przedstawionego poniżej programu. Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2016 (piątek) o godz. 16.00 w kawiarni ATENA w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Informacja dla osób opiekujących się wolno żyjącymi kotami

10 Listopad 2016

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia informuje, że w dniach od 28.10.2016 r. do 28.11.2016 r. wydawana będzie karma Opiekunom wolno żyjących kotów w obszarze gminy Bogatynia zgodnie z § 7 Uchwały Nr XXXI/237/16 z dnia 29.03.2016 r. w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Bogatynia na 2016 rok.