Jesteś tutaj: Strona główna / OCHRONA ŚRODOWISKA / Materiały edukacyjne
Dobre rady na bioodpady

Już dziś na wysypiskach śmieci nie powinno być więcej niż 75 proc. odpadów biodegradowalnych (resztki jedzenia, odpady z ogrodów, papier) w stosunku do masy takich śmieci powstałych w 1995 r. Według różnych danych na składowisko trafia jednak aż 90-95 proc. takich odpadów. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym poziomów ograniczenia odpadów ulegających biodegradacji już od 1 lipca 2013 r. Polska musi zredukować ich ilość na składowiskach do 50 proc. Takie wymagania narzuca nam Unia Europejska. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, byśmy mieszkali, spacerowali i żyli w czystej gminie.
Dlatego zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do rzetelnego i odpowiedzialnego prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz do zakładania kompostowników.

Prawidłowa pielęgnacja drzew

Od pewnego czasu obowiązują nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody. Aktualne zagadnienia dotyczą zarówno kwestii związanych z samą wycinką drzew oraz z prowadzeniem cięć pielęgnacyjnych.

Gospodarka wodna czyli niezwykle pilna sprawa

Z początkiem czerwca niestety po raz kolejny odczuliśmy niezwykłą siłę przyrody. Intensywne deszcze spowodowały lokalne podtopienia oraz zalania piwnic, a nawet budynków. Wystąpiły one zarówno w południowej, jak i północnej części gminy Bogatynia. Bardzo ucierpieli mieszkańcy Porajowa, gdzie woda przeszła przez miejscowość falą z góry, płynąc w kierunku osiedla Piastowskiego, zalewając i podtapiając kilkanaście mieszkań. Jednocześnie w Sieniawce, Lutogniewicach, Bratkowie, Działoszynie oraz w Krzewinie woda opadowa poczyniła wiele szkód materialnych.