Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / 78. rocznica deportacji Polaków na Sybir
78. rocznica deportacji Polaków na Sybir

12 Luty 2018

W 78. rocznicę masowej deportacji Polaków na Sybir, bogatyńscy Sybiracy wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się, aby oddać hołd ofiarom stalinowskiego reżimu.

Spotkanie Sybiraków odbyło się 12 lutego 2018 w siedzibie Koła i tradycyjnie rozpoczęło się od wysłuchania hymnu „Marsz Sybiraków”, minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli. Pani Zofia Kulikowska Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni swoje przemówienie kierowała w szczególności do młodego pokolenia, przywołując te najtragiczniejsze wspomnienia z czasów deportacji.

Pamięć o tamtych dramatycznych przeżyciach jest niezwykle ważna. Każdego roku w uroczystościach upamiętniających masowe zsyłki na Sybir bierze udział Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz, który w stronę Sybiraków kieruje szczególne słowa szacunku i uznania.

Podczas spotkania Burmistrz Andrzej Grzmielewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bogatyni Krzysztofem Peremickim złożyli podziękowania, życzenia oraz kwiaty na ręce Pani Zofii dla całej Sybirackiej Rodziny.

W tym roku w spotkaniu uczestniczyli również: członkowie zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych, osoby wspierające Koło Sybiraków w Bogatyni, ale również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bogatyni, dla których takie spotkania stanowią prawdziwą i żywą lekcję historii. Uczniowie na tę okazję pod okiem nauczycieli przygotowali ciekawy, muzyczny program artystyczny.

Spotkania Sybiraków zawsze mają bardzo wzruszającą oprawę, przypominają bowiem okrutne losy zesłańców oraz dramatyczne chwile z czasów deportacji. Niestety Sybiraków jest coraz mniej, dlatego tak ważna jest pamięć o nich i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo.