Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Współpraca transgraniczna / Obradowała grupa kierownicza
Obradowała grupa kierownicza

3 Kwiecień 2019

W miniony czwartek, w Hradku nad Nysą, obradowała grupa kierownicza Związku Miast.

Burmistrz Wojciech Błasiak, wiceburmistrz Bożena Wojciechowska i naczelnik Wydziału Współpracy z Zagranicą i Promocji Mirosław Drewniacki reprezentowali Bogatynię podczas posiedzenia grupy kierowniczej Związku Miast, które w czwartek odbyło się w Hradku.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Zittau Thomas Zenker, wiceburmistrz Hradka Pavel Farský, szef niemieckiego biura Euroregionu Nysa Markus Köhler, dr Volker Beer odpowiedzialny w Zittau m.in. za pracę z dziećmi i młodzieżą oraz radny i dyrektor miejscowej szkoły Jaroslav Poláček.

Prowadzący naradę burmistrz Bogatyni zaprezentował Mirosława Drewniackiego jako nowego przedstawiciela Biura Związku Miast z ramienia polskiej strony. Następnie zreferowano przygotowania do sesji Wspólnej Rady Związku Miast, która odbędzie się 10 kwietnia br. w Bogatyni. Wtedy też zostanie przekazana prezydencja burmistrzowi Zittau.

Omówiono także sprawy związane z organizacją obchodów jubileuszu 15-lecia wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej. 30.04.2019 r., w teatrze w Zittau, będzie miała miejsce część oficjalna uroczystości, wg programu przygotowanego przez sekretariaty Interreg-u, 1.05.2019 r., na styku trzech granic, odbędzie się pełen atrakcji festyn „Na wspólnej drodze” (szczegółowe informacje wkrótce).

Dr Beer oraz szefowie przygranicznych miast dyskutowali o Międzynarodowym Parlamencie Dziecięco-Młodzieżowym „Nysa” i planach realnego zaangażowania młodego pokolenia w życie lokalnych samorządów.

Rozmawiano także o budowie i utrzymaniu mostu na trójstyku.

Burmistrz Zenker zaprosił burmistrza Błasiaka do udziału w spotkaniu nt. przyszłości regionu po zakończeniu eksploatacji złóż węgla po niemieckiej stronie.

Na zakończenie posiedzenia, wiceburmistrz Bożena Wojciechowska zaproponowała rewizję składów pozostałych grup roboczych Związku Miast po każdej ze stron.