Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Edukacja / Aktualności / Awans do finału ogólnopolskiego turnieju PTTK
Awans do finału ogólnopolskiego turnieju PTTK

14 Maj 2019

W dniach 11 i 12 maja 2019 r., w Krośnicach, rozegrany został finał wojewódzki XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, w którym, w trzech kategoriach wiekowych, współzawodniczyły trzyosobowe drużyny - zwycięzcy eliminacji powiatowych. Powiat zgorzelecki, we wszystkich kategoriach wiekowych, reprezentowany był przez drużyny należące do Międzyszkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Tramp”.

 

W ramach turnieju rozegrane zostały następujące konkurencje:

1. Indywidualny test wiedzy składający się z 50 pytań krajoznawczych o województwie dolnośląskim, podlaskim (gospodarz finału ogólnopolskiego) oraz Polsce, 10 z topografii, 10 z bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz 10 z zasad udzielania pierwszej pomocy.

2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy.

3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście. W tym roku była to gra miejska „Bajkowa Dolina Baryczy". Od uczestników wymagano znajomości:

- legend Doliny Baryczy i Dolnego Śląska;

- rozpoznawania zabytków Doliny Baryczy oraz skał i minerałów;

- rozpoznawania chronionych gatunków roślin i zwierząt w Dolinie Baryczy;

- znajomości ziół, ptaków i ryb;

- prostej umiejętności improwizacji aktorskiej i interakcji z aktorami;

- rozwiązywania łamigłówek i prostych zadań sprawnościowych.

4. Turystyczny rower, w ramach której trzech zawodników pokonywało kolarski tor przeszkód.

5. Turystyczny marsz na orientację, czyli konkurencja drużynowa, w której zawodnicy musieli pokonać w terenie trasę wyznaczoną na mapie.

6. Ocena uprawnień i odznak turystycznych PTTK.

O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach.

Powiat zgorzelecki, we wszystkich kategoriach wiekowych, reprezentowany był przez drużyny należące do Międzyszkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Tramp”, które po rozegraniu wszystkich konkurencji, zdobyły następujące lokaty:

I miejsce w kategorii szkół podstawowych  - drużyna MKKT „Tramp” Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni, w składzie: Marcelina Szymaniak, Hubert Olech, Wojciech Pająk.
Opiekun: pani Aneta Dziurdź

II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych  - drużyna MKKT „Tramp” Publiczne Gimnazjum nr 1 w Bogatyni, w składzie: Agata Dżaman, Anna Kuchta, Michał Urbański.
Opiekun: pani Katarzyna Krawczenko

II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych  - drużyna MKKT „Tramp” Bogatynia / Zgorzelec, w składzie: Zuzanna Brzuchalska, Zuzanna Czerniawska, Bartosz Zasadzki
Opiekunowie: pani Katarzyna Krawczenko i pani Aneta Dziurdź

V miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych  - drużyna drużyna MKKT „Tramp” Publiczne Gimnazjum nr 2 w Bogatyni, w składzie: Klaudia Bober, Aleksandra Czarniecka, Wiktoria Pocztańska
Opiekun: pani Aneta Dziurdź

Nasi reprezentanci wyróżnili się również w klasyfikacji indywidualnej. Tytuł najlepszego na Dolnym Śląsku krajoznawcy zdobyli: Marcelina Szymaniak (szkoły podstawowe) i Bartosz Zasadzki (szkoły ponadgimnazjalne). Bartkowi przyznano również wyjątkowe wyróżnienie - „zawodnika fair play”. Doceniono go za postawę reprezentowaną podczas turnieju - bezinteresowność, chęć pomocy innym uczestnikom oraz wysoką kulturę osobistą.
 
Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 reprezentować będzie województwo dolnośląskim na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 31 maja - 2 czerwca 2019 roku, w Augustowie (województwo podlaskie). Trzymajcie mocno kciuki!

Relacja Katarzyna Krawczenko i Aneta Dziurdź