Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Współpraca transgraniczna / Nysa/Nisa/Neisse - rzeka, która nas łączy
Nysa/Nisa/Neisse - rzeka, która nas łączy

17 Czerwiec 2019

14 czerwca w Eurocentrum Jablonec odbyła się trójstronna konferencja z okazji 20-lecia Przesłania Rusałki Nysy „Nysa - rzeka, która nas łączy”. Bogatynię reprezentowała grupa samorządowców, krajoznawców i przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się turystyką oraz rekreacją.

Podczas konferencji, eksperci z Polski, Czech i Niemiec przedstawili historyczne, turystyczne, geograficzne i ekologiczne aspekty związane z życiem w otoczeniu rzeki, a także kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Omówiono m.in. przemiany źródła i górnego biegu Nysy Łużyckiej, zagadnienia dotyczące gospodarki wodnej, w tym parametry techniczne, rozwój turystyki wodnej (początki, plany na przyszłość, infrastrukturę), przeanalizowano nazwę, lokalizację i ukształtowanie rzeki. Po prelekcjach przyszedł czas na dyskusję, jak się okazało, bardzo ożywioną. Najbardziej podkreślanym wnioskiem był ten dotyczący poprawy komunikacji pomiędzy nadnyskimi miejscowościami po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, gdyż jak się okazało, partnerzy dwóch sztandarowych projektów, czyli właśnie „Nysa – rzeka, która nas łączy” i „Przygoda z Nysą”, nie wiedzieli nawzajem o swoich przedsięwzięciach. Kolejnym tematem było sprzątanie rzeki (głównie przez wolontariuszy), które na poszczególnych odcinkach już ma miejsce. Tu były podawane przykłady innych rzek, gdzie liczba wolontariuszy sięgnęła aż 10 000!

Po dyskusji, uczestnicy konferencji udali się do źródeł rzeki w nieodległej Novej Vsi, gdzie Rusałka Nysa wygłosiła swoje przesłanie, dzieci wystąpiły z krótkim programem artystycznym, a lokalna artystka zagrała na intrygującym instrumencie pieśń dedykowaną zarówno gościom uroczystości, jak i osobom zaangażowanym w zablokowanie budowy hali, która miała powstać w odległości 150 m od źródeł. Tutaj także symbolicznie rozpoczął się spływ kajakowy, który zakończy się w miejscu ujścia Nysy Łużyckiej do Odry.

Wczoraj, w samo południe, powitaliśmy Rusałkę Nysę, która przybyła do nas na trójstyk kajakiem w towarzystwie libereckich skautów wodnych. Był to jeden z jej przystanków na drodze od źródła do samego ujścia naszej granicznej rzeki. Przepiękną nimfę radośnie powitali mieszkańcy Polski, Czech i Niemiec. Zgodnie z tradycją, odczytała ona list do wszystkich mieszkańców pogranicza z intencją, aby dbać o wspólną rzekę, ale również pielęgnować międzysąsiedzkie relacje. Bogatynię reprezentowali pracownicy Wydziału Współpracy z Zagranicą i Promocji UMiG oraz organizatorzy Rajdu Kotliny Turoszowskiej, którzy przekazali rusałce koszulkę promującą to przedsięwzięcie. Dokonano też zawieszenia symbolicznych szarf miast partnerskich Bogatynia, Hradka n/N i Zittau, które wraz z wstęgami innych nadnyskich miejscowości, popłyną w dalszą podróż z biegiem rzeki. Spływ kajakowy oraz piątkowa konferencja zorganizowane zostały w ramach projektu finansowanego ze środków Interreg-u Saksonia-Republika Czeska.