Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Ścieżka zdrowia
Ścieżka zdrowia

21 Styczeń 2020

W sobotę 18 stycznia 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Bogatyni odbyła się prelekcja "Jak sobie radzić z chorym leżącym w domu". Spotkanie w ramach Ścieżki Zdrowia zorganizowane zostało przez Bogatyńskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Złoty Czepek we Współpracy z naszą biblioteką. W czytelni wykładu wysłuchało około 30 osób.

 

 

W trakcie programu przemawiało pięciu prelegentów:

1. Lekarz pan Krzysztof Bohdanowicz przedstawił historię i ogólną wiedzę za temat hospicjów domowych, w skład których powinien wchodzić zarówno lekarz, jak i pielęgniarka, rehabilitant i psycholog.

2. Rehabilitantka pani Ewa Marczuk opowiadała o tym, jak zadbać o własne zdrowie i prawidłową postawę ciała przy opiece nad osobą leżącą.

3. Pielęgniarka chirurgiczna pani Dorota Gołaczyńska opowiadała o pielęgnacji chorego, higienie i innych aspektach życia w jednym domu z chorym.

4. Dietetyczka pani Katarzyna Padula-Wielgus przedstawiła aktualne wytyczne dotyczące zdrowego żywienia oraz przygotowała degustację koktajli własnej produkcji.

5. Pan Piotr Borek - przedstawiciel handlowy firmy Conva Tec opowiedział o prawidłowym opatrywaniu odleżyn i innych ran, na które narażeni są chorzy leżący.

Specjaliści byli bardzo otwarci na dodatkowe pytania. Mimo trudnego tematu prelekcji spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze, uwieńczonej smacznym poczęstunkiem oraz ciekawymi rozmowami i wymianą doświadczeń.